top of page

Históriu dogfrisbee na Slovensku začala písať Lenka Mauricová, keď hľadala vhodnú zábavu pre svoju sučku Donu, ktorá by ich spoločne bavila. Začala pátrať viac o tomto športe po tom, ako si všimla, že Donine nadšenie pre lietajúci tanier narastá. Prvé poznatky a skúsenosti si odniesli zo seminára v Čechách v roku 2006. Ich cesta sa teda mohla začať a priniesli na Slovensko prvú medailu z medzinárodnej súťaže.
Slovenské dogfrisbee vďačí hlavne  zahraničným hráčom ako Ron Watson a Apryl Lea, či Dariusz Radomski, ktorý pozval v roku 2007 Lenku s Donou na majstrovstvá Európy v Poľsku a stali sa tak prvým tímom, ktorý reprezentoval Slovensko na ME v dogfrisbee. Obhájili si 9. miesto v začiatočníckej kategórii a rok na to už štartovali v tzv. open kategórii opäť na ME, tentokrát v Čechách.
V tých časoch dogfrisbee predstavila v kynologickom časopise Viktória Pečková. Spolu s Romanom Píšom organizovali prvé semináre v našich východných končinách.
Netrvalo dlho a prvý dogfrisbee nadšenci sa začali ozývať. Na západe krajiny sa začali stretávať a vymieňať si cenné rady. Organizovali sa aj prvé semináre so zahraničnými inštruktormi. Po čase sa začali pohrávať aj s myšlienkou spraviť slovenskú výpravu na české preteky. Myšlienku sa podarilo zrealizovať Viktórii Obetkovej až v roku 2010, kedy sa odhodlala vtedy ešte na neoficálnu súťaž do Brna odkiaľ priniesli ďalšiu medailu do slovenskej zbierky. O rok neskôr sa na Brněnských Psích Dnech stretli Slováci dvaja. Tu bolo vidieť zrod novej hviezdy a to Patrika Szőcs a Begi. Na slovensku sa podarilo zorganizovať celkom prvú oficiálnu súťaž dogfrisbee ako jednu z disciplín počas Festivalu Psích Športov.
Najväčší rozmach doposiaľ zaznamenal rok 2012, kedy sa podarilo zorganizovať hneď niekoľko tripov. Jedným z nich bol výjazd na Kirican Disc Dog Freestyle, kde sa stretla celkom slušná hŕstka slovákov. Michal Nichta s Maximom si obhájili krásne bronzové miesto v kategórii bonsai a Viki s Classy si prvým miestom zabezpečili postup do pokročilej kategórie. Melissa Heeter a Laura Moretz tu vyškolili prvých slovenských rozhodcov: Soňu Meszárosovú, Patrika a Viki. Motivácia to bola dostatočná a toho roku sa uskutočnilo ešte niekoľko výprav do Čiech a Maďarska. Patrik s Begi sa kvalifikovali na majstrovstvá Českej republiky a zúčastnili sa i preslávených ME v Poľsku.
Maďarsko zaznamenalo prvú účasť slovenských tímov na ich súťaži, kde sa Patrikovi podarilo vyhrať UFO sériu a Martinovi Fekete prináležalo tretie miesto. Slovensko si zapísalo prvé rekordy v Quadrupede (najdlhší hod).
V súčasnej dobe sú Patrik Szőcs, Martin Fekete a Viktória Obetková najstabilnejšími reprezentantmi Slovenskej republiky v dogfrisbee. Spolu sa pokúšajú o založenie prvého dogfrisbee klubu na Slovensku. Zatiaľ slovenské dogfrisbee spája komunita na sociálnej sieti Facebook pod názvom „Dogfrisbee Slovakia“

História dogfrisbee na Slovensku

bottom of page