top of page

Prvé zmienky o Frisbee sú datované na koniec 19. storočia, kedy v Connecticute (USA) William Russell Frisbie krstil svoju pekáreň s názvom „The Frisbie Company (Spoločnosť Frisbie).“ Špecializoval sa na výrobu koláča ponúkaného v typickom okrúhlom plechu. Spočiatku mali byť tieto plechy vratné, no ľudia si ich začali hádzať a tým bola objavená vzácna schopnosť lietania koláčových foriem. No prví ľudia s geniálnym nápadom - vyrobiť tanier z plastu, boli Fred Morrison a Warren Francioni, ktorých prvý výrobok videl svetlo sveta v roku 1948. Svoj nápad v roku 1955 predali kalifornskej spoločnosti s názvom "Wham-O Manufacturing Company", ktorá si v roku 1959 kúpila patent na výrobu tejto hračky a požiadala o chránený názov a značku  „Frisbee“. Počas týchto rokov sa hračka vyvinula na bežný športový nástroj a počet jej milovníkov stále rástol. Medzitým sa spoločnosť "Wham-O Manufacturing Company" spojila s najväčším výrobcom hračiek na svete – s firmou „Mattel“, ktorý je od tej doby oficiálnym majiteľom chránenej značky "Frisbee ®".
Dogfrisbee sa stal viac ako úspešný v skorých sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Za otca tohto úchvatného športu so psom je považovaný Alex Stein - američan, ktorý bol skúseným hráčom ľudského frisbee – teda bez psa. V roku 1971 si zadovážil psieho spoločníka - popoľavého whippetta,  menom Ashley, ktorý svoje meno dostal podľa farby jeho srsti, keďže „ash“ znamená v preklade popol. Netrvalo dlho a Alex si začal všímať Ashleyho veľký záujem o tanier. Tak veľký, že za svojou „hračkou“ skákal až do výšky 9 stôp.
Roku 1974 sa v Los Angeles hral baseballový zápas medzi Dodgers a Reds, ktorý sa stal významnou udalosťou aj v histórii tohto psieho športu. Počas prestávky totiž Alex s Ashleym vtrhli na hraciu plochu a pred preplnenými tribúnami začali hrať. Nespočetné množstvo divákov bolo uchvátených, ako rýchlo a v akej výške Ashley chytá disky. Zvláštne bolo, že ochranka zakročila až v momente, kedy Alex po ôsmych minútach z plochy zamieril k východu. Tam ho zatkli. Ashley sa následne stratil z dôvodu, že v tej  mase ľudí nedokázal svojho majiteľa nasledovať. Po troch dňoch bezduchého blúdenia po okolí sa ho ujala akási rodina, ktorá si ho všimla Long Beach. Alex s Ashleym sa opäť stretli len vďaka oznámeniu v televízii a v rozhlase, ktoré podala dočasná rodina skákajúceho psa. Šťastný whippet  pri vítaní svojho milovaného pána vyskakoval do výšky asi šiestich stôp. Táto dvojica sa stala cez noc slávna a to doslova. Ocitli sa v mnohých televíznych reláciách, na titulkách časopisov. Ashley hral dokonca hlavnú úlohu vo filme, ktorý bol nominovaný na Oscara a okrem iného sa stal trojnásobným majstrom sveta v Dog Frisbee. Jeho meno nesie najprestížnejší podnik tohto športu – The Ashley Whippet Invitational. Po veľkom úspechu neobyčajného športu s lietajúcim tanierom sa vlna rozšírila aj do Japonska. Až do deväťdesiatych rokov minulého storočia trvalo, kým sa tento fantastický psí šport dostal do Európy.
Jochen Schleicher, Nemec známy vo svete ľudského freestylu a skateboardingu bol zaujatý nájsť ten najlepší druh športu pre svojho psa Butcha. Po tom, ako objavil dogfrisbee sa rozhodol vycestovať do USA, kde sa naučil takmer všetky triky. Po návrate domov propagoval tento šport v celom Nemecku. Napriek tomu, že Butch už dnes nie je medzi nami, „dogfrisbeeáci“ si ho každoročne pripomínajú na jednom z vrcholných európskych podujatí – na súťaži s názvom "The Butch Cassidy Cup".
Ashley zomrel v náručí svojho pána vo veku 14 rokov, do ešte na sklonku života sa venoval svojmu hobby, s ktorým robil radosť nie len sebe, ale i majiteľovi. Skoro všetky médiá v USA informovali o jeho úmrtí.

Ako vzniklo dogfrisbee?

bottom of page